Çalışma Alanım ve Yöntemim

Gölge yazar olarak otobiyografi, anı, gezi yazıları, politika, kişisel gelişim (ki bu epey geniş bir yelpaze esasen) ve roman türlerinde kitaplar yazıyorum. Bunlar dışında çeşitli mecralar için makale yazımında da çalışıyorum. Ayrıca araştırmaya dayalı derlemeler de yapıyorum. Bunu biraz açacak olursak, yazılmasını istediğiniz konuyu söylüyorsunuz, o konu hakkında internet üzerinde, ansiklopedilerde, gerekiyorsa kütüphanede araştırmalar yaparak topladığım bilgileri tamamen özgün cümlelerle yeni bir eser olarak kaleme alıyorum. 

Yalnız, roman konusunda çok seçiciyim. Üç aşağı beş yukarı da olsa kurgusu, hikayesi, taslağı, karakter(ler)i olmayan roman projelerine girmiyorum. Yani “Kitap yazdırmak istiyorum. Bana bir aşk romanı yazar mısın?” gibi teklifleri kabul edemiyorum. Roman için anlatılacak bir hikâyenin olması lazım. Hayatını roman olarak yazdırmak isteyenler oluyor örneğin. Ortada bir taslak, bir kurgu olmasa bile halihazırda hikâye bulunduğu için üzerinde konuşup bir şeyler tasarlayabiliyoruz. Anılarını roman haline getirdiğim kişiler var. Roman teklifleri için en azından bir sinopsis(*) olmasını tercih ediyorum ama yoksa bile özet bir hikaye olmalı. Anlatacak hikayesi olanla mutlaka bir şekilde bir kurgu, bir taslak oluşturulur.  

Bilişim alanındaki çalışmalara bizzat girmiyorum. Bu tür taleplerde, çok iyi kod yazan, bilişimden çok iyi anlayan ve çeşitli dizilere bu konuda danışmanlık da yapan ve senaryo yazan başka bir arkadaşım var, doğrudan kendisine yönlendiriyorum. O konuda böyle bir yardımım olabilir.  

“Her tür kitap yazıyor musunuz?” 

İnsanın yetenekleri ve uzmanlık alanları sınırlı. Her türlü yazıyı, konuyu edebi bir dille anlatabilirim. Araştırma yapıp bir derleme oluşturabilir, bunları da edebi ve özgün cümlelerle yazabilirim. Ancak akademik çalışmalar yapamam. Yani akademik bir dergide, portalda vb yayınlanmak üzere tamamen bilimsel ve bir bilim kurulunun onayından geçecek çalışmalara girmiyorum. Bu, apayrı bir uzmanlık ve araştırma gerekiyor. Tez yazımı konusunda da hizmet vermiyorum. Bu da başlı başına bir alan.   

Çalışma yöntemim, projeye ve ihtiyaca göre değişiklik gösteriyor. Hazırladığınız bir şablonunuz varsa bunu bana yolluyorsunuz, ben o şablon üzerinden ilerleyerek istediğiniz şekilde yazıyorum ve yazdıklarımı belli aralıklarla size yolluyorum. Üzerinde konuşuyoruz, fikir alışverişinde bulunuyoruz ve aynı şekilde ilerliyoruz. Eğer hiçbir şablon yoksa, çeşitli sebeplerle yazamıyorsanız, sizin anlattıklarınızı ses kaydına alıyorum ve bunları yazıya döküp edebi bir dille anlatıyorum. Bir diğer yöntem olarak da konuyu ve varsa konu başlıklarını bana söylüyorsunuz, o konuda araştırmayı ben yapıyorum, özgün bir şekilde yazıya döküp size teslim ediyorum.  

(*): Sinopsis, yazmak istediğiniz öykünün en kısa ama başından sonuna her şeyi anlatan, gereksiz detaylardan arındırılmış bir özetidir. İzlediğiniz bir filmi arkadaşınıza özet olarak anlatmak istediğinizi düşünün, onun yazıya dökülmüş hali diyebilirim. Giriş, gelişme ve sonucu, karakter kurgularıyla birlikte en yalın şekilde anlatan kısa özettir sinopsis.   

Merak ettiğiniz diğer konuları, “Sorularınız – Yanıtlarım” başlığında da bulabilirsiniz.